O panelach fotowoltaicznych

O PANELACH FOTOWOLTAICZNYCH...

 

 

Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego są ogniwa fotowoltaiczne, produkowane z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej krzemu krystalicznego. Pojedyncze ogniwo wytwarza zazwyczaj kilka Watów energii elektrycznej, co jest niewystarczające do większości zastosowań. W celu uzyskania większego napięcia oraz większej mocy ogniwa łączone są szeregowo lub równolegle tworząc moduł fotowoltaiczny. Panel fotowoltaiczny składa się z wielu modułów, które zostały wzajemnie połączone dla uzyskania większych mocy. Wytwarzają one prąd stały. 

Zestaw fotoogniw jest umieszczany pomiędzy warstwami folii PET i EVA oraz szybą hartowaną. Całość jest hermetycznie zalaminowana i oprawiona sztywną, zwykle aluminiową ramą, zapewniającą wytrzymałość mechaniczną i ułatwiającą montaż modułów. Taka konstrukcja zapewnia dobrą odporność na warunki atmosferyczne przez cały okres eksploatacji, który wynosi minimum  25 lat.

 


 

  • Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

                                                                                 panele monokrystaliczne

 

 

Panele monokrystaliczne zbudowane są z pojedynczych ogniw, które tworzone są z jednorodnego kryształu krzemu o uporządkowanej budowie wewnętrznej. Powstają one poprzez cięcie bloku krzemu o odpowiedniej wielkości, na warstwy o grubości ok. 0,3 mm. Wyprodukowany wówczas panel posiada najwyższy poziom sprawności i żywotności.

Moduły monokrystaliczne wytwarzają energię o stałym natężeniu. 

 

  • Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne                                                                               panele polikrystaliczne

 

 

Moduły polikrystaliczne podobnie jak monokrystaliczne, zbudowane są z ogniw krzemowych. W odróżnieniu jednak od monokrystalicznych, panele polikrystaliczne, inaczej zwane multikrystalicznymi, zbudowane są z ogniw, które z kolei są połączeniem wielu małych kryształów krzemu. Niejednolita powierzchnia płytki i kwadratowy kształt to cechy charakterystyczne tego typu ogniwa.

Energia wytwarzana przez moduły polikrystaliczne ma wahania natężenia w zależności od stopnia nasłonecznienia.

 

 

 

 

RODZAJE SYSTEMÓW FOTOWOLAICZNYCH


„OFF GRID” – AUTONOMICZNY

Instalacja typu „off-grid” to instalacja fotowoltaiczna, która nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej. Produkowana przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach.  Nadwyżki energii wykorzystywane są do ładowania akumulatorów w celu późniejszego wykorzystania energii w nich zgromadzonej. Ten rodzaj instalacji jest stosowany zazwyczaj w miejscach gdzie podłączenie do publicznej sieci energetycznej jest niemożliwe lub nieopłacalne (domy letniskowe, schroniska górskie, odległe stacje pomiarowe i radiokomunikacyjne, elektronika drogowa itp.)


„ON GRID” – SYSTEM PODŁĄCZONY DO SIECI

Instalacja on-grid pozwala na bieżące korzystanie z prądu produkowanego przez fotoogniwa oraz odsprzedaż jego nadwyżek do sieci. Pozwala to generować dodatkowe korzyści finansowe ze sprzedaży prądu.

Systemy te wyposażone są w dwa mierniki energii elektrycznej. Jeden mierzący energię, której nie wykorzystaliśmy na własne potrzeby i sprzedajemy do sieci a drugi, który zlicza energię pobraną z sieci  operatora.

  •  Strona główna  •  O nas i Realizacje  •  Wentylacja i Klimatyzacja  •  Chłodnictwo  •  Produkty  •  Fotowoltaika  •  Kontakt